Kamień dekoracyjny na podjazd

Oto królestwo wszystkiego, co z kamienia, a przy tym koniecznie wszystkiego, co dekoracyjne…chociaż, oczywiście, odpowiednio wkomponowany kamień zawsze będzie dekoracyjny. Istnieją jednak odmiany kamienia czy płyt kamiennych, które prawie zawsze będą dekoracyjne. Do nich zaliczają się rozety Old Town – przypominające kamienne płyty, z których można stworzyć bloki-ławki do odpoczynku lub obrzeża ogrodowe. Pięknie także prezentują się wszelkie murki stworzone z grubych a długich płyt kamiennych .

Pamiętajmy też, że większe kamienie polne świetnie komponują się z wszelkimi oczkami wodnymi, odpowiednio umieszczone są niesamowicie dekoracyjne. Olbrzymie kamienie o nietypowych formach- natomiast – umieszczone pojedynczo, mogą być traktowane jak oryginalne rzeźby. O kamieniu dekoracyjnym możemy też mówić gdy jest finezyjnie oraz profesjonalnie ułożony tzn. gdy tworzy interesującą kompozycję.

Bez względu na rodzaj i pochodzenie kamienia, dzięki zmyślnej aranżacji nasz podjazd może stać się dziełem sztuki. Przypuśćmy, że zastosujemy kombinację kostki małej prostokątnej (turkusowej) z kwadratową (dużą, połówkową i z kruszyw łamanych) o kolorze rosa bursztynu, a do tego gdzieniegdzie dodamy okręgi z owalnych płyt kamiennych (łupanych warstwowo) oraz kilka ozdobnych kwietników (np. z bloczków murowych) – i oto mamy kompozycję niepowtarzalną i interesującą, z kamieniem w dobrze zagranej roli głównej.

Przeważnie jednak mówiąc o kamieniu dekoracyjnym, mamy na myśli prostokątne kamienne płytki o grubości około 1,5 cm kładzione na ściany wewnętrzne lub zewnętrzne. Niezwykle piękne kamienie dekoracyjne występują w wielu różnych kształtach – okrągłe (jak owalny kamień  rzeczny) , kwadratowe (jak płyty tworzące tzw. zamkowy mur romański), prostokątne  czy te niebywale piękne o zróżnicowanych kształtach (jak mur z łamanych okruchów ściennych). Niektóre z nich ułożone na styk nie wymagają spoinowania (np. płyty dekoracyjne tworzące mur celtycki), niektóre łączy się z innymi surowcami np. szkłem czy drewnem. W każdym razie, te dekoracyjne płyty ścienne (czy to wewnętrzne czy elewacyjne) są niesamowicie ozdobne i urocze.