Układanie kostki i brukarstwo

Szerokie podjazdy, gościnnie wylegające przed nasze posesje, wąskie ścieżki ogrodowe wijące się niczym różnokolorowe węże, krótkie lub długie chodniki, trakty, czy miejskie skwery, place i parkingi. Wszystkie te realizacje wykonane z niezwykle trwałej kostki granitowej bądź brukowej, która zachwyca nie tylko kolorami ale także ciekawymi kształtami cieszą oczy i stanowią prawdziwą ozdobę. Jednak, aby efekt końcowy taki był, a realizacja była nie tylko estetycznym ozdobnikiem nie wystarczą nawet najlepszej jakości produkty.

Bez dobrego i doświadczonego brukarza się nie obędzie. Układanie kostki brukowej czy granitowej nie polega wyłącznie na jej równym położeniu, aby stworzyć funkcjonalny, a przede wszystkim trwały podjazd, ścieżkę czy chodnik należy zacząć od samego początku – mianowicie od właściwego doboru produktów. Profesjonalny brukarz zapyta o przeznaczenie i potencjalną eksploatację danej realizacji, a także uwzględni możliwości finansowe zleceniodawcy, by następnie doradzić i dobrać najlepszy rodzaj materiału. Następnie zadba o przygotowanie podłoża. Należy pamiętać, że odpowiednio przygotowane warstwy podsypkowe mają fundamentalne znaczenie dla każdej nawierzchni brukowej. Kostkę brukową układa się na podbudowie wykonanej z kruszyw naturalnych, której dolna warstwa to kliniec a górna to podsypka piaskowo- cementowa. Trzeba zadbać aby zastosowane kruszce nie przemieszczały się, a warstwy podsypkowe miały odpowiednią grubość i były spójne bowiem w przeciwnym razie ułożona kostka zapadnie się. Istotną sprawą są także spadki poprzeczne i podłużne, które będą odpowiedzialne za odprowadzanie wody opadowej. Wszystko to brane jest pod uwagę w chwili kształtowania nawierzchni.

Ostatnim etapem jest układanie kostki a następnie zasypywanie i wypełnianie powstałych szczelin. Jeżeli chcemy być szczęśliwymi posiadaczami praktycznych i trwałych, a przy tym estetycznych realizacji profesjonalnie wykonanych dla domu i ogrodu, postawmy na fachowe i solidne wykonanie oraz wysoką jakość produktów, a to wszystko składa się na profesjonalne brukarstwo.